Informacje

avatar

memento z Mazowsza
40675.74 km wszystkie kilometry
5591.61 km (13.75%) w terenie
65d 02h 20m czas na rowerze
21.03 km/h avg

Kategorie

100up.97 200up.7 300up.2 imprezy rowerowe.4 inne.522 wycieczki jednodniowe.40 wycieczki kilkudniowe.44 wypady w teren.158

2015

baton rowerowy bikestats.pl

Ciekawsze wypady - będą jak gdzieś pojadę

w przygotowaniu

Moje rowery

Moje zdjęcia

Tu jeździłem

Zaliczone gminy

Archiwum

Środa, 29 lutego 2012 | linkuj | komentarze(1)
Kategoria inne
d a n e w y j a z d u
69.83 km
0.00 km teren
03:36 h
19.40 km/h
Gratisowy dzień
Wyjazd relaksacyjno-refleksyjny (po lekkim wysiłku fizycznym lepiej mi się myśli). Słońce świeciło tak przyjemnie, że postanowiłem przejechać się kawałek dalej niż wstępnie planowałem. Przez Rokitno pojechałem do Żukowa gdzie niestety trafiłem na budowę autostrady A2 - wszystkie okoliczne asfalty były pokryte straszliwie śliskim błotem non stop rozjeżdżanym przez jeżdżące w_każdą_możliwą_stronę koparki i ciężarówki. Zrezygnowałem z przeprawy przez teren budowy i przez Tłuste i Kłudno dojechałem do wioski o wdzięcznym imieniu Karolina i bez najmniejszych ceregieli od razu ją zaliczyłem.
Zaliczyłem Karolinę © LesnyDziad


Przejeżdżając przez wieś uwagę moją przykuł ciekawy drewniany budynek stojący przy drodze. Budynek dosyć wysoki, parametrami i proporcjami podobny do...
Wiatraka! Takiego starego, drewnianego koźlaka. Ciekawe odkrycie... naiwny myślałem, że swoje okolice zdążyłem już poznać. Przeszukałem dostępne mi źródła i okazało się, że wiatrak ten zaznaczony jest na mapie z 1933 roku, a według mieszkającego w pobliżu prawnuka młynarza wiatrak został wybudowany w 1876 roku(do zweryfikowania). Przyjemne znalezisko.
Wiatrak w Karolinie (gm. Baranów) © LesnyDziad

Dobrze zachowane drewniane gospodarstwo w Karolinie © LesnyDziad

Tak wyglądała okolica w 1933 roku © LesnyDziad

Przy okazji znalazłem interesującą stronę: Wiatraki w Polsce

Z Karoliny której to asfalty odkryłem przypadkiem dojeżdżam do Cegłowa i dalej przez Murowaniec do Nowej Pułapiny. Fajna nazwa:) Za Baranowem przebijam się znowu przez budowaną A2(ale coś im chyba to budowanie nie idzie bo sporej części autostrady jeszcze brakuje). Odbijam na Budy Zosine. Tu znajduje się cmentarz wojskowy żołnierzy Armii Krajowej "Grupy Kampinos".
Szlak "Grupy Kampinos" © LesnyDziad

Cmentarz żołnierzy AK z "Grupy Kampinos". Budy Zosine. © LesnyDziad

Nieznani żołnierze Armii Krajowej © LesnyDziad

Z Bud Zosinych przez rozmaite wioski i łąki(w wyludnionych wsiach pasą się sarny) docieram do Jaktorowa - to tu padł ostatni tur. Mimo usilnych starań polskich królów, utworzenia specjalnego rezerwatu, zbudowania zagrody, utworzenia specjalnej wsi w której żyli wyłącznie leśnicy opiekujący się stadem, populacja turów kurczyła się, aż ostatecznie zwierzęta te wyginęły. W okolicach Jaktorowa próżno szukać dziś wielkiej puszczy. Natomiast łatwo znaleźć jest wsie w których nazwie występuje wyraz "Budy" (Budy Grabskie, Budy Michałowskie, Stare Budy). Wyraz Buda pochodzi od osad Budników. Budnicy zaś byli ludnością zajmującą się karczowaniem lasów oraz szeroko rozumianą gospodarką leśną (produkowali smołę, węgiel drzewny, terpentynę, potaż)... Tak więc śladów dawnej puszczy możemy dziś jedynie szukać w toponomastyce. Śladów po turze natomiast możemy szukać w Sztokholmie bo tam właśnie znajduje się wywieziony przez Szwedów oprawiony róg ostatniego tura.

Pomnik ostatniego tura. Jaktorów © LesnyDziad

Z Jaktorowa dojeżdżam do Grodziska Mazowieckiego. Kilka widoczków:
Tablica umieszczona na ścianie kościoła w Grodzisku Mazowieckim © LesnyDziad

Pomnik Józefa Chełmońskiego w Grodzisku Mazowieckim © LesnyDziad

Dworzec kolejowy w Grodzisku Mazowieckim © LesnyDziad

Kirkut w Grodzisku Mazowieckim © LesnyDziad

Kirkut w Grodzisku Maz. © LesnyDziad

Wracając podjeżdżam do średniowiecznego grodziska "Szwedzkie Góry". Wracając do domu ponownie przejeżdżam przez plac budowy A2, pomimo jazdy z prędkością 10km/h rower cały jest utytłany w błocie.. ech miała być wycieczka asfaltami jedynie, a ja i rower wyglądamy jak po błotnistym maratonie w lesie.
Na koniec dodam jeszcze, że cały czas wiało w twarz.


k o m e n t a r z e
lekar | 16:51 sobota, 10 sierpnia 2013 | linkuj Ostatni tur a właściwie turzyca padła pod Sochaczewem. Pomnik znajduje się w Jaktorowie ponieważ puszcza nosiła nazwę jaktorowska.
Takie tam delikatne przekłamanie historyczne.
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa pokoj
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]